Monday, 21 April 2014

Bu yaz evinize ve hayatınıza sanat katın!Müzik gibi resim, heykel ve fotoğraf gibi sanat eserleri de hem evin hem de ruhun gıdasıdır. Sizin de bu yaz için aldığınız kararlarınız arasında sanatla daha çok ilgilenmek;  daha çok sergi, galeri,  müze gezmek ve evinizin başköşesinde sergilemek isteyeceğiniz bir sanat eseri almak varsa bu yazı sizler için.

Evlere ruh, renk ve kişilik katan sanat eserleri sadece koleksiyonerlerin değil sizlerin de evlerinde hayat bulabilir. Duvarlarınızı dile getirecek, her baktığınızda size ilham verecek bütçenize uygun bir sanat bir sanat eseri mi arıyorsunuz?
Sizin için işin uzmanına sorduk, www.artrosit.com sitesinin kurucusu, genç koleksiyoner ve sanatsever Ali Bilge hepimizin bütçesine uygun sanat eserleri bulmanın yollarını Evim okurları için anlattı:
“Hesaplı alışverişin söz konusu olduğu tüm ürünler gibi sanatta da hesaplı alışveriş yapılabilir. İhtiyaçlarınızı nasıl semt pazarından, cadde üstündeki dükkandan veya havasına göre seçeceğiniz AVM'den satın alıyorsanız aynı şekilde ilgi veya ihtiyaç ( manevi haz veya dekorasyon gibi) duyduğunuz sanat eserini de farklı kanallardan bütçenize göre alabilirsiniz. Bu kanalların öncelikle tür olarak alt kırımlarını yapalım.
1)      Tür olarak sanat eserlerinde başlangıç seviyesinde ki alıcılar için daha uygunları var diyebiliriz. Nedir bunlar. Albrecht Dürer'in Avrupa'da değişen sosyal yapı ve yeni fırsatlara sunduğu "baskı" bunlardan ilki diyebiliriz. Baskı konusunda çalışan çok yetenekli sanatçılar olduğu gibi üretim süreçlerinden dolayı her zaman diğer sanat türlerine göre her zaman fiyatları daha uygundur.

Diğeri fotoğraf: Aynı şekilde fotoğraf, özellikle bizim dönemimiz özelinde dijital teknoloji ve paylaşım ağlarının çoğalıp gitgide daha fazla popüler olması, "like" mantığında övgü karşılığında motivasyonun da artmasıyla,  bu kanala daha fazla sayıda yetenekli fotoğrafçı dahil oldu.  Dilerseniz evde print edin ama imzalı sanat eserine sahip olmanın hazzını yaşamak için dünyadaki fotoğraf ajans ve kurumlarının web sayfalarına göz atabilir (örn WPO ( World Photography Association) , fotoğraf satan fiziksel galeri ve online siteleri dolaşabilirsiniz.

Yağlıboya , heykel ve karışık teknikler üretim süreçlerindeki emek ve malzeme süreçlerinden dolayı ( örneğin heykelde döküm gibi entelektüel emek dışında ciddi masraflar olduğundan dolayı) biraz daha pahalıya elde edilebilecek sanat türleri diyebiliriz.
2) Pazar olarak
En başta belirttiğim gibi her ürünün her zaman daha uygun bir pazarını bulmak mümkündür, bu sanat için de geçerlidir. Hoşunuza giden şey de sizin için sanattır. Öncelikle bunu bilmeniz ve ‘ben sanattan anlamam’edasıyla yardım isteyen gözlerle etrafa bakmaktan vazgeçmeniz gereklidir. Kazak, ayakkabı veya evinize yeni bir banyo yaptırmak için bin dereden su getiriyor, yurtdışı gezilerinizde 1 tam gününüzü uzaktaki bir outlete gidip aradığınız markayı en ucuza satın almak için harcıyabiliyorsanız , o halde sanat için de tembellik etmeyecek bol bol  "bakınacaksınız".
Nerelere bakmalıyım?
Galeriler : Bir kere belli zamanlarda trend olan moda gibi şehirlerin fiziksel koşullarında da belli mahalleler trendy olur, trendy olunca kiralar yükselir, kiralar yükselince orada ki dükkanların giderleri  ister istemez fiyatlarına da yansır .O yüzden satın alma alışkanlıklarınız sanata da yansır. Bir şeyi görünce alan mısınız yoksa gören düşünen ve alan mı? Sosyalleştiğiniz bölgeler dışındaki galerilere de bakmaya çalışın, masrafları daha az olduğundan dolayı daha uygun fiyatlara sizi sanatla buluşturmaya çalışıyor olabilirler. Sosyal medya veya basında bu galerinin adını duymadıysam iyi değildir diye düşünmeyin, halen pek çok galeri internet stratejilerinde ne yapacaklarını bilemiyor, yürüyün, keşfedin, biraz bakının etrafa, hem sağlığınıza da iyi gelir.
Online: Internet devrimiyle her alanda olduğu gibi sanatta da maliyetleri düşürerek internetten alışveriş daha cazip hale geldi . Dokunamama dezavantajına karşın , internet galerileri yurtdışında hızla büyüdü , bizde de internet alışverişindeki büyümeye paralel hızla büyüyecektir. Online galerileri ve sanat sitelerini takip edin. Bazı online galerilerin fiziksel yerleri de olabiliyor, buraları ziyaret de edilebilirsiniz.
Fabrikadan halka, Sanatçılar: bir galeriyle bağlantısı olmayan binlerce sanatçı aslında sizinle tanışmayı bekliyor. Sosyal medyadan takip edin, sanat etkinliklerine, açılışlara gidin ve onlarla tanışın. Uçuk kaçık, marjinal gibi etiketlere prim vermeyin, sanatçılar hepimiz gibi çok çalışan gayet normal insanlar, her sabah kalkıp akşama kadar üretim yapıyorlar . Beğenin, fikir verin, övün, ben hiç anlamam ama çok beğendim işinizi diyin . Sanatçılar adeta alkış için yaşarlar, hayal dünyalarını gerçeğe aktarmak gibi zor bir işi becerdikten sonra bunun hakkında birilerinin sadece 1-2 bişi söylemelerini beklerler ve elbette bundan hayatlarını kazanmak. Önce manevi sonra maddi övgünüzü gösterin.”

Bu yaz bol bol sergi gezin, GongoLive.com’u mutlaka takip edin, yurtdışına çıktığınızda da küçük sanat galerilerini gezin, gitmeden sergileri araştırın. Beğendiğiniz ressam, heykeltıraş ya da fotoğrafçıları takibe alın, online müzayedelerde eserleri satışa çıktığında siz de bütçeniz kadar bir teklif verebilirsiniz. Sanattan anlamıyorum diye düşünmeyin, bir sanat eserinin herkes için anlamı ve yarattığı his farklı olabilir. Aynı müzik gibi, bir konserde aynı şarkıyı dinleyen onbinlerce insan o an farklı hislere kapılıp farklı şekilde ilham alabilir. Siz de evinizde baktıkça ilham alacak, size o an hissetmek istediğiniz duyguları çağrıştıracak bir sanat eseri bulabilirsiniz, üstelik uygun fiyatlara. Satın alacağınız tablo, fotoğraf ya da heykeli renkleri, çizgisi ve görselliği açısından evinize ve kişiliğinize uygun olmanın yanı sıra sizi dinlendirebilir, enerji verebilir, mutluluk ya da nostalji gibi hisler yaratabilir. Önce ihtiyacınızı belirleyin , sergi ve galerileri , sanatla ilgili internet sitelerini gezip hangi tür eserlerin size daha çok hitap ettiğini araştırın sonra da sanat avına çıkın!

Her yıl Kasım ayında düzenlenen Çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul , Nişantaşı’nın en güzel sanat galerilerinden SODA ve Tophane’deki galerileri mutlaka ziyaret edin. Tophane Art Walk adı altında tüm galerilerin geç saate kadar açık olduğu sanat günlerini kaçırmayın. New York’a yolunuz düşerse , International Print Center NY’u mutlaka ziyaret edin. Kendi portföyünün de yanı sıra dünyanın prestijli galerilerinden Jack Shainman, Artis Causa ve Galleria d’Arte Maggiore’nin de Türkiye temsilciliğini yürüten www.artrosit.com , online müzayedeler yapan www.artpointgallery.com  ‘yi de mutlaka takip edin.

1 comment: