Tuesday, 24 December 2013

Neşeli ve modern ‘Happy Modern’ Dekorasyon Stiliyle Yeni Yılda Evlerde eğlence zamanı!

 
Modern hayata renkli ve neşeli bir mola vermek için siz de yaza hazırlandığımız bu günlerde evlerinize mutlu bir dokunuşla happy modern stilinde dekore edebilirsiniz.  Bahara uyanan doğadan ilham alan en canlı ve çarpıcı renklerle, sizi mutlu eden objelerle, yumuşak dokularla  ve keskin hatlardan uzak, yuvarlak formlarda mobilya ve aksesuarlarla siz de bu stili evinize kolayca adapte edebilirsiniz.

Size bu stili evlerinize uygulamak için belli kalıplar vermek istemiyorum çünkü herkes için mutluluğun tanımı farklıdır, kimi mutluluğu cesur bir kırmızıda bulur, kimi huzur veren bir mavide, kimi doğa dostudur doğal ahşaptan ve yeşilden vazgeçemez, kimi mutluluğu lükste ve şık tasarımlarda bulur… Happy Modern stilini şehirli modern hayata mutluluk katan ayrıntılarla kendi zevkinize göre hayata geçebilirsiniz.
Daha önceki yazılarımdan birinde de alıntı yaptığım Amerikalı yazar Gore Vidal’in de dediği gibi : Stil kim olduğunuzu, ne söylemek istediğinizi bilmek ve geri kalanı umursamamaktır. Çizgileri belli, kalıplaşmış stilleri evimize uygulamak yerine kendi stilimizi kendimiz yaratalım ve evlerimize kişilik ve mutluluk katalım. Farklı sanat eserleriyle, kendi yarattığınız/tasarladığınız objelerle, sehayat anılarınızla, uyum kaygısı taşımayan tek tek  topladığımız mobilyalarınızla, seçtiğiniz cesur renklerle, size en iyi yansıtan, en çok mutlu eden ve yaşanılası mekanlar yaratmak için modern yaşam alanlarınıza bu sezon kendi neşenizi katın!

Happy Modern bir stil için ipuçları:

·         Neşeli ve modern bir dekorasyon için işe duvarlarınızdan başlayabilirsiniz. Biraz cesaretle happy modern stilinde dekore etmek istediğiniz odanın bir duvarını veya tavanını canlı neon bir renge boyamayı deneyin. İçinizi ısıtacak canlı bir sarı ya da turuncu, enerjik bir neon pembe, doğadan ilham alan fosforlu bir yeşil veya size huzur verecek bir mavi renk tercih edebilirsiniz.

·         Beyaz ağarlıklı bir eviniz varsa neon renklerle bir patlama yaparak evinize neşe katabilirsiniz.  Aydınlık, ferah ve dinlendirici olduğu kadar beklenmedik bir anda karşınıza çıkan neon renkler evinize hareket ve eğlence katabilir. Fonunuz tamamen bembeyazsa (duvarlar,kapılar,yerler,pervazlar)  bu zemin aslında koyu ve neon renklerin patlaması için tamamen boş bir tuval yaratıyor. En sevdiğiniz aksesuarların, objelerin ya da mobilyaların ve favori renklerinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız arka fonunuzun bembeyaz olması istediğiniz neşeli etkiyi yaratmayı kolaylaştıracaktır.

·         Modern yaşam alanlarınızda sıcacık detaylarla mutlu, keyifli ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak isterseniz:  beyaz renk ve ahşap mobilyalarla yaratılan doğal ve dingin alanlara, kırmızı ve sarı gibi sıcak renklerle keyifli detaylar kazandırabilirsiniz.

·         Tipografi kullanarak evlerinizi dile getirebilirsiniz! İster neon ışıklarla size ilham veren bir sözü duvarınıza taşıyın, ister tablo yerine sevdiğiniz şarkı sözlerini çerçeveletip evinizde sergileyin. 

·         Pop stili de neşeli modern stillerin başında geliyor: Göz alıcı sarılar, parlak maviler, neon yeşiller...70’lerin desenleri günümüz tasarımlarıyla buluşarak neon renklere bürünüyor. Kuvvetli ve keskin renkler kullanmaktan korkmayın ve unutmayın evinize biraz eğlence katmanın hiç bir zararı yok!70’lerin sokak modasındaki desenlerini mobilyalarınızda görecekseniz. Surrealist tasarımlar,parlak cilalar,yoğun grafik ve tipografi kullanımı,retro desenler,fluoresan renkler,sıradışı detaylar...hepsi evinize biraz daha eğlence katmak için. Roche Bobois’nın renkli modüler sofaları, Andy Warhol’un pop art posterleri, Budun’un renkli avizeleri ve Karim Rashid’in Flap masasıyla neşeli pop stilini evinizde yaşayabilirsiniz.

·         Evinizi dekore ederken hobilerinize ve sizi mutlu eden anılarınıza de yer açın. Oyuncak koleksiyonunuz, fotoğraf makineleriniz, tatil anılarınız, şık cam kavanozların içine koyarak sergileyebileceğiniz ailenizden kalan siyah-beyaz fotoğraflar modern evlerinize mutluluk katacaktır!

·         Bir çoğumuzun evini en fazla bir-iki renk domine ediyor ve genelde renkleri karıştırmaya cesaret edemiyoruz..aslında pek çok rengi bir arada kullanmanın bazı formülleri var ve istersek sevdiğimiz tüm renkleri evimize taşıyarak canlı mekanlar yaratabiliriz. Gökkuşağının tüm renklerini evinize taşımak istiyorsanız işte size birkaç ipucu:

*Beyaz duvarlar ve beyaz-ahşap ağırlıklı mobilyalarınız varsa aksesuarlarınızda istediğiniz tüm renkleri özgürce bir arada kullanabilirsiniz. Rengarenk ve farklı desenlerde yastıklar, rengarenk aydınlatmalar, renkli halılar ve rengarenk ev aksesuarları beyaz bir fonda göz yormayacaktır.
*Minimalist ve modern tarzda dekore ettiğiniz fazla kalabalık olmayan bir eviniz varsa antreyle başlayıp her odanın duvarını farklı bir renge boyayabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken aynı tonları seçmek, pastel-neon-açık ya da koyu renkler seçerseniz dekorasyonda bütünlük yakalayabilirsiniz.

·         Evlerde neon renkler kullanmak kuşkusuz biraz cesaret işi. Ama siz de evinizde tek düzelikten sıkıldıysanız, biraz heyecan,hareket ve renk peşindeyseniz neon renklerle biraz oynayarak beklenmedik sonuçlar elde edebilirsiniz. Neon renkler mekanlara hem hareket hem de derinlik katar. Sarı, mor, pembe ve mavi neon boyalar parlak ve gösterişli bir etki yaratmanıza yardımcı olacak yoğun renklerdir.
Özellikle de evinizi dekore ederken pop stili, modern ve futuristik tasarımları tercih ediyorsanız duvarlarınızı floresan renklere boyayarak farklı görsel deneyimler yaratabilirsiniz. Mutfaklarda parlak sarı renk, banyolarda floresan mavi, yatak odalarında dinlendirici pembe neon renkler, salonunuzda floresan mor tonları kullanabilirsiniz

 
Unutmayın, ev dediğin ilham vermeli, sizi yansıtmalı, tanımlamalı, kapıdan içeri adım atınca mutlu etmeli . Sadece ev dolu gözüksün diye, dergi sayfalarında ya da vitrinde güzel gözüküyor diye, bir takımın parçaları diye zoraki olarak alınan mobilya ve objelerle dolu olmamalı evlerimiz.Evimizde bizi çevreleyen her objeye bakmaktan keyif almalı, her odada var olmaktan mutlu olmalıyız.

 
Bu stil için adresler:

Malzemenin doğal özelliklerinden faydalanarak yarattığı işlevsel tasarımlarla modern hayata doğal ürünler kazandıran tasarımcı ve iç mimar Emre Evrenos’un mobilya ve aydınlatma tasarımlarına mutlak göz atın! http://www.emreevrenos.com/

Şehirli insana modern tasarımı ve lüksü ulaşılabilir kılan Danimarka’lı marka BoConcept’in yaratıcılık ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu mobilyaları, modern aksesuarları ve rengarenk yastıkları da bu stil için ideal!

Mudo Concept, Dank, All Happy Days de bu stil için ziyarete edebileceğiniz adresler arasında.

 Foto: Imre Barnabás,Fresh Home,Apartment Therapy,Thomas Dahl, Emily Henson

 

1 comment:

  1. gerçekten harika modeller var bayındım. önerilerilerinizi dikkate alıp denemek istiyorum ama nasıl olur bakalım

    ReplyDelete