Friday, 9 January 2015

Karda piknik

Ocak ayının ilk karında evinizin ve şehrinizin keyfini doyasıya çıkarın! Hatta toplayın sevdiklerinizi ve bahçede unutulmaz bir kar pikniği organize edin!

Herkesin favori bir mevsimi vardır…kimi hemen kış gelsin kat kat giyinsin dağlara çıksın ister kimi yaz çocuğudur deniz kenarında bulur huzuru, kiminin yayları baharda gevşer kimi melankolik sonbaharda kendini yeniler….Ama hepimizin  mevsimler konusunda ortak bir buluşma noktası var o da kar! Beyaz rengin bize verdiği dinginlik ve arınma hissinden midir, özlediğimiz sessizlikten mi  yoksa çocukluğumuzla ilgili en mutlu anıları bize hatırlattığından mıdır bilmem ama yağan kar hepimizin içindeki çocuğu çıkarıyor ve tarifi zor bir mutluluk hissi veriyor. 
Bu yazıyı yazmaya başladığım gün senenin ilk karı yağdı. Yaşadığımız tüm olumsuzlukların ve trafiğiyle bazen bizi çileden çıkartan güzel şehrimizin üstü beyazla kaplandı. Şehrin ve hayatın hızına bir mola verip oturup saatlerce kar yağışını seyredip mutlu olduk, bol bol fotoğraf çekip paylaştık, sabah okulun tatil olmasını bekleyen çocuklar gibi heyecanla uyanıp cama koştuk, buz gibi havaya rağmen kendimizi sokağa atıp karın altında yürüyerek tarifsiz bir mutluluk yaşadık. Kar keyfini doyasıya yaşamak için Ocak ayında evinizde sıcak bir kış köşesi yaratabilirsiniz. Cam kenarında rahat bir koltuk, sıcak bir battaniye, loş bir aydınlatma ve sehpa yeterli. Birkaç beyaz mum, radyonuz kitap ve dergilerinize bir de dışarıda yağan kar eşlik etti mi değmesinler keyfinize!
Yaz aylarında dış mekanların keyfini çıkarıyoruz da kış hele ki doğa bembeyaz bürünmüşken neden doğanın keyfini doyasıya çıkarmayalım? Bu ay size önerim yağan ilk karda bir ‘Kar Pikniği’ organize edin. Evinizin bahçesinde, bahçeniz yoksa ormanda ya da sahilde bembeyaz bir fonda kışın tadını doyasıya çıkarın. Yere sermek için kalın bir battaniye, içecekleri sıcak tutacak bir termos, su geçirmeyen kaplar, piknik sepeti,birkaç fener, masa olarak kullanmak için mahalle manavından alabileceğiniz birkaç kasa ya da bir palet,masayı dekore etmek için çam kozalakları, IKEA’nın solar balkon aydınlatmaları , üstünüze örtmek için de throw battaniyeler alın yanınıza.
Soğuk içeceklerinizi kara saplayın, evde sandviçler ya da şarap keyfine eşlik edecek bir peynir tahtası hazırlayın. Çocuklarınızın için termosta sıcak kakao, yanına ev yapımı kar tanesi şeklinde kurabiyeler de hazırlayabilirsiniz.
Bu ay siz de karda evinizin de şehrinizin keyfini doyasıya çıkarın. Bir yandan sokaklardaki dostlarımızı da unutmayın.
Sokak hayvanlarının soğuktan korunması için ev yapmak 10 dakikanızı bile almayacaktır. Mahalle bakkalınızdan 1 adet karton kutu / koli - 2 adet çöp torbası - Koli bandı - Bol gazete kağıdı ya da mümkünse strafor, köpük gibi malzemeler bulmanız yeterli. Ecza depolarından strafor kutular da isteyebilirsiniz bu kutulara kedilerin girebileceği bir delik açmanız yeterli.
Basit bir kedi evi yapımı:
- Kolinin içi ve dışı çöp torbası ile kaplanır.
- Su girmemesi için koli bandı ile tüm köşeler sıkıca bantlanır.
- Zemine bol gazete kağıdı yerleştirilir.
- Mümkünse köpük ya da strafor gibi malzemelerle yalıtım güçlendirilir.
-Son olarak kedi evinizi biraz süsleyerek çöp gibi görünmemesini sağlayın, bu kutu kedileri soğuktan korumak içindir gibi notlar yazarak hemen atılmamasını sağlayabilirsiniz.

No comments:

Post a Comment