Saturday, 1 December 2012

Kitap kurtlarına book-deco onerileri 
Her yıl arşivlerine yüzlerce yeni kitap ekleyen, eski kitaplarını evlerinin en güzel köşesinde sergileyen kitap kurtlarına, evlerini rengarenk kitaplarıyla dekore etmeleri için ilham verebilecek  fikirler...

Kitap sevgisi çocuk yaşta başlar ve zamanla vazgeçilmez bir aşka dönüşür. Başucundan en sevdiği kitapları ayıramayan, gece yatarken onlara bakıp uykuya dalan sabah uyanınca onlarla güne başlayan kitap kurtları için evlerinde bir aksesuar ya da sanat eserinden çok daha önemli ve değerlidir kitaplarını sergilemek.

Kütüphane yaptırmak için yeterli yeri olmayan kitap kurtlarına hem pratik hem de dekoratif kitap düzenleme çözümleri ve kitaplarla dekorasyon önerileri araştırdım:
 • Genelde filmlerde gördüğümüz devasa evlerin binlerce kitabı barındıran kütüphane odalarında, tekerlekli merdivenlere çıkılır ve en üst raflardan itinayla kitap seçilir. Siz de hep bu sahnelere özenen kitap kurtlarındansanız ama evinizde yeterli yer yoksa yüksek tavanlı bir odada kapının üzerine basit bir kitaplık tasarlatabilir, tekerlekli merdiveninizle kolayca üst raflara ulaşabilirsiniz.Daha basit bir çözüm arıyorsanız İkea'da kolaylıkla bulabileceğiniz duvara yaslanan ahşap merdivenlerden edinip kitaplarınızı bu merdivenlerin basamaklarında sergileyebilirsiniz.
 • Çalışma masanız ya da salondaki kanepenizin etrafını kitaplık haline getirebilirsiniz. Biraz daha radikal bir çözüm peşindeyseniz tekli koltuğunuzun etrafını ya da masanızın ayaklarını bile kitaplık olarak kullanabilirsiniz
 • Daha yaratıcı ve tasarım odaklı çözümler arayanlar için Tree Shelf ve Kartell'in tasarım harikası Bookwarm  rafları öneririm.
 • En sevdiğiniz kitapları vintage bir daktilo ya da bavulun üzerine ya da üst üste dizerek yan sehpa olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Favori kitaplık tasarımlarımdan biri olan Spine Bookcase'i ister yerde ister duvara monte ederek kullanın, kitaplık değil kitaplarınız ön plana çıksın.
 • Salonunuzda boş bir duvarınız varsa yere müzik setiniz, CDleriniz ve üstüste dizili kitaplarınızı koyarak farklı bir dekorasyon çözümü elde edebilirsiniz.
 • Ömer Ünal tasarımı Nar sehpa, bir sehpa ve kitaplığın fonksiyonlarını bir araya getirerek pratik ve yaratıcı bir kullanım biçimi sunuyor. Kitaplar, yan yana sıralanmış ince metal levhalara geçiriliyor ve bu levhalar bir kitaplık kadar çok kitabı taşırken aynı zamanda kitap ayracı görevi de görüyor. Yine Ömer Ünal tasarımı olan ve endüstriyel stil dekorasyon tercih edenler için Salkım kitap rafı da kitap kurtları için yaratıcı bir çözüm.
 • En sevdiğiniz kitapları duvarlarınızda birer sanat eseri gibi sergileyebilirsiniz de. Tek yapmanız gereken uygun çerçeveyi yaptırmak.
 • Kitaplarınızı kullanarak duvarınızda kendi raf ünitenizi yapabilir, endüstriyel bir hava yaratmak için mengene veya duvardaki eski boruları raf ünitesi olarak kullanabilirsiniz.

·    Kitaplarla dekorasyon evinize kişilik katmak için ideal bir çözüm,  üstelik doğal bir görünüm de sağlıyor. Eğer kitaplarla dekorasyon fikri hoşunuza gittiyse ama yeterince kitabınız yoksa ikinci el kitap satan mağazalara ve yurtdışı seyahatlerinizde bit pazarlarına giderek (New York’a yolunuz düşerse Strand Bookstore’dan 1 dolara bile çok güzel kitaplar alabilirsiniz)
·         
·         

3 comments:

 1. borulardan kitaplık fikri harika ve orjinal :)

  ReplyDelete
 2. kesinlikle boru olayı mükemmel olmuş paylaşım için teşekkürler.

  ________________
  www.evalemi.com

  ReplyDelete
 3. kesinlikle boru olayı mükemmel olmuş paylaşım için teşekkürler.

  ________________
  www.evalemi.com

  ReplyDelete