Monday, 28 February 2011

Hangarda ikinci el tasarım cenneti: Dank!

Dünyanın ve Türkiye’nin tanınmış mobilya ve aksesuar markalarını, ilk veya ikinci elden bulabildiğiniz Dank! alışılagelmiş mağaza görüntüsünden uzak tarzıyla hangarda alıveriş deneyimi yaşatıyor.
Dank, tasarımın değerini bilen fakat markasından dolayı bir sandalyeye binlerce euro ödemek istemeyenlerin favori adresi oldu bile. Dank’ta modern/vintage ya da klasik tarzda masa, koltuk takımı, aydınlatma ve sandalyeler bulabilir ve her gittiğinizde yeni tasarım objeleri keşfedebilirsiniz.
Eğer eşyaların yaşanmışlığının ve kullanılmışlığının onlara  kalite ve karakter kattığına inananlardansanız, yıllardır vitrinlerde beğendiğiniz ama yanına yaklaşamadığınız tasarımlar artık ulaşılmaz değil. 60'lı ve 70'li yılların modernist mobilyalarının yanı sıra birçok ünlü tasarımcının güncel tasarımlarını da Dank’ta bulabilirsiniz.
Dank’ta bulabileceğiniz markalardan bazıları; Eames sandalye, Breuer sandalye, Egg sandalye, Knoll süet kanape, Arco aydınlatma, Louis Poulsen aydınlatma, Eames deri çalışma sandalyesi ve Robin Day tasarımları. Fiyatlar 5 ile 5 bin YTL arasında değişiyor.


Dank: Çayır Cad. Carrefoursa Otopark No:4 İstinye
(Amerikan Baş Konsolosluğu karşısı, Carrefoursa Otoparkının içinde arkadaki hangar)
Tel: 0212 229 7200
http://www.dank-design.com/

Sunday, 27 February 2011

Restaurant dining at homeMutfağınız ya da yemek odanız için farklı bir dekorasyon fikri arıyorsanız ya da hep kendi restoranını açmayı hayal edenlerseniz artık restoranınızı evde açma zamanı geldi! Yemek alanınızda birkaç ufak değişiklik yaparak dilediğiniz zaman misafirlerinizi keyifli ve uzun yemekler için ağarlayabileceksiniz…
*Sade ve naturel bir renk paleti seçin: mutfağınızda beyaz ağarlıklı bir fonda şık koyu renk detaylar ve paslanmaz çelik aksesuarlar restoran hissi vermeye yardımcı olabilir. Sıcak ve davetkar bir yemek alanı için de yumuşak renkler seçmeye özen gösterin.
*Rüstik stilde uzun bir ağaç masa seçin. Masanın bir tarafına üstü renkli minderle donatılmış bir bank diğer tarafına da farklı kumaşlarla giydirilmiş arkası yüksek yemek sandalyeleri koymayı deneyin.
* Dekorasyonda Vintage Café, Restoran tabelaları, retro mutfak gerçeleri, eski kasalardan şaraplıklar kullanın ve tatillerinizden biriktirdiğiniz bardak altlıkları/menüler/şarap mantarlarından değişik dekorasyon çözümleri yaratmayı deneyin.
*Bir duvarınızı günün menüsünü yazabileceğiniz ‘kara tahta’ olarak değerlendirin.
* Mutfak tarafına jaluzi, yemek odası tarafında perde kullanmayı tercih edin.

Saturday, 26 February 2011

Erkeklerin çalışma odalarını fethetedecek bir tasarım: Aviator Wing Desk2.Dünya Savaşındaki savaş uçaklarından ilham alarak tasarlanan Aviator Wing Desk, uçağın kanadını andıran görünümüyle erkeklerin çalışma odalarını fethetmeye hazır gözüküyor!

Aviator Wing Desk’in metalik yüzeyinde çelik vidalarla tutturulmuş aliminyum patchworkler kullanılmış ve uçağın kalkışa hazır durumda kanatların aldığı şekil verilmiş. Bu sıradışı çalışma masasını tamamlayan ve Egg Chair’i andıran bir de deri koltuk tasarlanmış: Spitfire Leather Chair.

Monday, 21 February 2011

Ekolojik mobilyalar2011 Stockholm mobilya fuarında İsveçli tasarım markası Offecct, ‘Oasis’ isimli ekolojik bir mobilya serisinin lansmanını yaptı. İç mekanlardaki havanın kalitesini arttırmak ve bize kışın bile bağ,bahçe,balkon,ormanda olma hissi yaşatmak için tasarlanan bu ürün grubundaki mobilya ve objelerin tümüne çiçek ve bitki koyabiliyorsunuz. 2011 dekorasyon trendlerinin başında gelen ‘ecorate’ yani ekolojik ve doğal dekorasyon için ideal parçalar!

Sunday, 20 February 2011

Binbir yatak başlığı
Yatak odalarında genelde fazla önemsenmeyen ama dekorasyonun odak noktalarından biri olan yatak başlıklarının binbir çeşidi varmış meğer…kadifesi,kumaşı,ahşabı,metaliği,derisi… paravan yatak başlıkları, ışıklı, tipografik, aynalı, mesaj veren, kara tahtadan yatak başlığı, patchwork, sanatsal, duvar stickerından ‘fake’ yatak başlığı derken size ilham verebilecek ve her dekorasyon stiline uygun örnekler toparladım. Vintage, country, ekolojik, modern, victorian, bohem tarzınız ne olursa olsun yatak başlığınız yaratıcı olsun:)

Wednesday, 16 February 2011

Dar alanda yaratıcı mutfak çözümleri

Küçük evlerin en zorlayıcı yanlarından biri minimum metrekareye fonksiyonel olduğu kadar ilham da verecek güzel bir mutfak sığdırmaktır. Apartment Therapy üyelerinin paylaştıkları yaratıcı mini-mutfak çözümlerine bayıldım. Zevke ve tarza göre değişiklik gösteren bu mutfakların bazıları dar alanda çarpıcı bir sonuç elde etmek için zengin ve parlak renklerle boyanmış, bazılarında ise duvar ve dolapları bembeyaz bırakıp canlılık katmak için renkli detaylar seçilmiş. Minimum alanda maksimum işlevsellik için mutfak gereçlerinin yerleşimi ve akıllıca depolama çözümleri çok önemli. Alan kısıtlı olduğundan mutfak gerçleri ve küçük ev aletleri ortada duracağı için, dekorasyonu tamamlıyor olmalarına da dikkat etmek gerekiyor.

Tuesday, 15 February 2011

2011 ev dekorasyonunda Afrika Tribalizmi


Afrika kabillelerinin otantik figürleri, göçebe motifleri, hayvan desenleri ve formları bu yıl ev dekorasyonunda sık sık karşınıza çıkacak. Afrika’nın kabile yaşantısının renk, desen ve dokularını evinize taşımak istiyorsanız dekorasyonda otantik maskeler, eskitme tepsiler, fil formunda objeler, zebra deseni ve toprak vazolar kullanabilirsiniz. Koyu tonlarda tribal stildeki dekoratif objeleri modern ve şık parçalarla bir araya getin. Etnik aksesuarlar, postlar, basklı kumaşlar ve doğal malzemeler etno chic tarzın belirleyicileri. Kırmızı, koyu yeşil, koyu sarı ve kahve tonlarında da bu dekorasyon stilinin renk paleti.

Sunday, 13 February 2011

Successful Living from Diesel with Foscarini

Diesel’in Foscarini’yle tasarladığı ve ‘Successful Living’ mottosuyla piyasaya sürdüğü yeni aydınlatma serisine vuruldum!!! Bu sıradışı aydınlatmalar Rock’tan pop’a, gündelikten vintage’a, grafikten sanata, farklı dillerde farklı hikayeler anlatırken Diesel’in yaşam tarzını da yansıtıyor : ironik, sıradışı, eğlenceli ve yaratıcı! Diesel’in varoluş ve giyim tarzı artık ev dekorasyon tarzımıza da yansıyor. Tool, Perf,Stud, Pett, Rock, Fork, Trip, Cage aydınlatmalar en az isimleri kadar yaratıcı ve sıradışı.

Aydınlatma çözümlerine karakter katarak klişelerin dışına çıkaran Successful Living from Diesel with Foscarini görülmeye değer! http://diesel.foscarini.com/