Tuesday, 25 January 2011

Minor earth major sky

Yeni bir eve taşındığımızda ya da evimizin havasını değiştirmek istediğimizde akla ilk duvarları boyatmak gelir ama tavanlar nedense unutulur ya da hiç akla gelmez. Tavanı beyaz bırakmak klasik bir önyargıdır aslında, ezbere beyaz bırakırız tavanlarımızı. Ben de araştırana kadar bilmiyordum tavanlarımızda oynayabileceğimiz renk oyunlarını. Düz beyaz standart tavanlara bakmaktan sıkıldıysanız bir değişiklik yapın, önce en az riskli olan yatak odasıyla işe koyulun. Açık mavi, lavanta ya da sarı gibi renklerle başlayıp renkli tavan olayına yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz. Tavan rengini seçerken odadaki dominant rengi seçip uygulayın ya da detaylarla vurgu yapan rengi tavana yansıtın. Parlak, sedefli ya da lake boyaları da tavanınıza uygulamayı deneybilirsiniz. Fotoğraflar: Belle Maison

Monday, 24 January 2011

Boş duvarlarınızı canlandırmak için ilham veren çözümler

Boş duvarlara bakmaktan sıkıldıysanız ve salonunuzu tamamlayacak ‘o bir türlü bulamadığınız’ tablo-fotoğraf ya da duvar sanatını arıyorsanız işte size ilham verebilecek birkaç fikir: *Minimal bir salonun atmosferini devasa bir vintage posterle değiştirebilirsiniz. Eski bir film posteri, müzelerdeki sergilerin vintage sanat posterleri, ya da en sevdiğiniz markalardan birinin eski bir reklamı o aradığınız tablonun yerini tutabilir…
*İrili ufaklı birden çok tablo ve fotoğrafı bir arada kullanarak bir duvar dolusu sanata sahip olabilirsiniz.
*Hobilerinizi, koleksiyonlarınızı duvarınızda sergileyebilirsiniz. Bir fotoğrafçının çerçeveler içinde retro fotoğraf makinelerini sergilemesine bayıldımm!
*Yaratıcı ve farklı bir çözüm arıyorsanız size ilham veren bir cümleyi, şarkı sözlerini, alıntıyı tipografik olarak tasarlatıp duvarlarınızı konuşturabilirsiniz.
*Çerçeveleri duvara asmak yerine rafa dizmeye ne dersiniz?
*Desenlerini ya da dokusunu çok beğendiğiniz ama tüm duvarı kaplamaya cesaret edemediğiniz bir duvar kağıdını çerçeveletip duvara asmayı da deneyebilirsiniz.
*En sevdiğiniz aile fotoğrafınızı büyütüp duvar kağıdı yerine kullanın. İngiliz Better Wallpaper firması dilediğiniz resimden size özel duvar kağıdı yaratıyor! http://www.betterwallpaper.co.uk/default.aspx

Fotoğraflar: Apartment Therapy

Thursday, 20 January 2011

3D aydınlatma tasarımları

Materialise firmasının bir divizyonu olan MGX, dünyanın ilk 3D baskılı dekorasyon ürünlerini satan tasarım mağazası. Brüksel’de bulunan MGX’in amiral gemisinde birbirinden etkileyici 3D aydınlatma tasarımlarını ve aynı teknolojiyle üretilmiş yaratıcı dekorasyon ürünlerini bir arada bulmak mümkün. Favori aydınlatmalarım Dragonfly,Lily, Bloom, Lotus lamp ve Quin pendant.
 MGX bünyesindeki tasarımcıların yeni ürünlerini sergiledikleri bir alan olarakta konumlanan bu tasarım cenneti Brüksel’e yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken dekorasyon adreslerinden biri.

MGX ürünlerini şöyle tanımlıyor: Bir odayı aydınlatabilecek ya da evinizi döşeyebileceğiniz lamba ve mobilyalarımız bir yandan ruhunuzu dinlendirirken duyularınıza ve hayal gücünüze de hitap ediyor. Materialise koleskyionu kendinizle veya çevrenizdekilerle bağlantı kurabileceğiniz büyülü atmosferler yaratmak için tasarlandı. Farklı 3D baskı teknolojileri kullanılarak üretilen Materialise koleksiyonu modern ve geleneksel zanaatkarlığın kombinasyonuyla hayat buluyor. MGX’in kullandığı 3D teknolojiler normal şartlarda elde edilmesi imkansız olan formların verilmesini sağlıyor.

.MGX by Materialise: Rue Joseph Stevensstraat 31 1000 Brussels

Tuesday, 18 January 2011

Magic carpet

Halı olayını pek sevmemek ve hiç bir fikre sahip olmamakla birlikte bugün yakın bir arkadaşımın evine uzun zamandır aradığı rengarenk, vintage, patchwork halıyı almasıyla salonun bir anda tamamen değişimine tanık oldum... ve biraz meraklandım:) Step halı ve Borr halının sitelerinde gezindikten sonra Habitat’a da uğradım ve sizin için beğendiğim birkaç halıyı toparladım :) Design Milk’in sitesindeki sıradışı halılara hayran kaldım! Turn the season rugla mevsimleri değiştirebilir, flying carpetla çocukluğunuza dönebilir, pebble rugla kendinizi her mevsim deniz kenarında hissedebilirsiniz. Hatta ve hatta Puzzle rugla kendi halınızı, eğlenerek kendiniz bile yaratabilirsiniz. ITcilere ve renk sevenlere de pixel rugı çok beğendim!:)

Monday, 17 January 2011

Ecorate!

2011 dekorasyon trendlerinden biri de ‘doğaya dönüş’. Ekolojik ve doğal ürünler hayatımızın her alanında karşımıza çıkarken, yaşam alanlarımız da daha ekolojik olmak istiyor. Bu yıl evlerimiz daha yeşil, daha aydınlık ve daha şeffaf! Doğadan ilham alan tasarımlar ve sade formlar, salonunuzda otururken kendinizi bir ormanda hissettirecek ekolojik duvar kağıtları, tik masalar, ahşabın sıcaklığını ve doğallığını yaşatacak rustic görünümlü mobilyalar, bambu ve koton gibi doğal dokularla bu yıl evlerimiz doğaya dönüyor! Fotoğraflar: Living Etc, Apartment Therapy

Thursday, 13 January 2011

Her eve şömine!


Şömine sevmeyen, ya da şömineli bir evim olsun da kışın karşısına geçip uzun saatler keyif yapayım diye hayal etmeyen yoktur heralde aramızda. Artık şömineli bir eve sahip olmak için sadece eski evler, Sapanca’daki siteler ya da ultra modern konutlara kalmadık :) Arkiline firması Türkiye’ye getirdiği Arkifire şömineleriyle ihtiyaca ve mekana özel pek çok farklı seçenek sunuyor.
Optiflame Elektrikli Şömine Koleksiyonu, “Plazma” ve “Giydirmeli” serilerinin yanı sıra yepyeni bir teknoloji ile üretilen üç boyutlu alev efektine sahip Opti-myst serisi ile de dikkat çekiyor.
Odun depolama için birbirinden farklı, şık ve kullanışlı modeller de Arkifire’ın koleksiyonunda yer alıyor. Bu modellerle doğal şömine ortamları için göz alıcı ve fonksiyonel çözümler oluşturulabilirken, gazlı ve elektrikli şömine seçenekleri içinde dekorasyonu bütünleyen doğal alternatifler yaratmak mümkün."Outdoor Fire" modelleri ile dış mekanlarda da hayal edilen sıcak ortamı yaratabilirsiniz.
Doğalgazlı, elektrikli, odunlu ya da en son teknolojilerle üretilen ve üç boyutlu alev efektine sahip Opti-myst serisine mutlaka göz atın derim.
http://www.arkifire.com/